Italia, româncă salvată în ultimul moment de la înec. ”Încet-încet, am reușit să o facem să respire”.
O româncă a fost salvată de la înec de un bărbat italian care, din fericire, se afla în apropiere de locul incidentului și a intervenit la timp. ”Femeia era cianotică și inconștientă”, își amintește italianul, ”dar, încet-încet, am reușit să o facem să respire”, a declarat el citat de presa italiană.
Incidentul a avut loc la Falconara, o mică localitate situață în apropierea orașului Ancona, regiunea Marche.
![](https://www.gazetaromaneasca.com/wp-content/uploads/2022/06/spiaggia-di-falconara.jpg)
Italia, româncă salvată în ultimul moment de la înec
Femeia în vârstă de 47 de ani, de origine română, care duminică după-amiază a riscat să se înece în apele din fața pasajului suprateran Tramontana, a fost internată în secția de terapie intensivă a spitalului Torrette, fiind salvată de intervenția promptă a lui Riccardo Bargilli, șofer la compania Conerobus.
Femeia, care a fost apoi salvată de personalul medical și de asistență medicală al Crucii Galbene din Falconara, se afla în stare de inconștiență și, deși și-a recăpătat respirația, a fost internată pentru sindrom de înec. Ea a fost intubată în secția de reanimare de la Torrette.
Viața ei nu ar trebui să fie în pericol, dar pentru medici prognosticul rămâne rezervat.
”Femeia era cianotică și inconștientă”
Femeia a fost salvată de Riccardo Bargilli, în vârstă de 52 de ani, din Falconara, care era în acel moment pe porțiunea de plajă unde a avut loc episodul. Bărbatul a văzut-o pe femeie gâfâind: a ajuns imediat la ea, dându-și seama că era în stare de inconștiență, după ce înghițise și o cantitate mare de apă.
Împreună cu un prieten, a scos-o din apă și a început să-i facă masaj cardiac și o manevră pentru a o face să expulzeze cel puțin o parte din apa sărată pe care o ingerase.
„Femeia era cianotică și inconștientă”, își amintește Bargilli, „dar, încet-încet, am reușit să o facem să respire și să scoatem o cantitate destul de mare de apă din ea. Nu vorbea, dar starea ei se îmbunătățea ușor”.