George Simion, liderul partidului care a creat surpriza cea mare la aceste alegeri parlamentare, a câștigat numeroase voturi în străinătate. În Italia, AUR a obținut primul loc!
Pe pagina sa de Facebook, George Simion a anunțat că prima vizită în străinătate o va face în Italia.
„De departe pe primul loc la voturile din Italia! Așa cum am promis, prima oară când merg în Diaspora, acolo merg. Apoi, peste tot.”
![](https://www.gazetaromaneasca.com/wp-content/uploads/2020/12/image-2.png)
Pe aceeași pagină, liderul AUR apreciază că partidul său va avea 10% din parlamentari. „Mulți se întreabă cine e în spatele nostru. VOI SUNTEȚI! Mulțumim, vom avea peste 10% din viitorul Parlament.”
Alianţa pentru Unirea Românilor a obținut scoruri uriașe în Diaspora – primul loc în Italia, locul doi în Spania și Franța.
în România, AUR a obţinut peste 9% dintre voturi atât la Senat cât şi la Camera Deputaţilor, în timp ce în Diaspora s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general.
Potrivit Digi24, AUR s-a clasat pe locul 1 în ţări ca Italia şi Cipru şi pe locul 2 în ţări ca Franţa şi Spania.
Potrivit sursei citate, AUR a obţinut 36,16% în Italia, potrivit rezultatelor în urma numărării a 97,58% din voturile totale, fiind clasat pe locul 1.
Tot pe primul loc s-a situat şi în opţiunea alegătorilor din Cipru, cu 36,71%, după numărarea a 99% din voturile totale.
De asemenea, AUR – condus de co-preşedinţii George Simion (cap de listă la Senat) şi Claudiu Târziu (cap de listă la Camera Deputaţilor) -s-a situat pe locul 2 atât în Franţa, cu 25,87% după numărarea a 95,86% din voturile totale, cât şi în Spania, cu 26,73% după numărarea a 93,13% din voturile totale.