![](https://www.gazetaromaneasca.com/wp-content/uploads/2024/02/florin-scurtu-criminal-sicilia-la-monaca-1024x576.jpg)
Frații din Canicatti au fost uciși din cauza disputelor pe pășuni: un român a fost condamnat la 25 de ani de închisoare. Sentința a fost emisă ieri de Curtea cu Juri de la Tribunalul din Caltanisetta. Procurorul ceruse condamnare pe viață, dar circumstanța agravantă de cruzime care fusese invocată de parchet nu a fost recunoscută.
► Caltanissetta, ciobanul român care a ucis doi frați sicilieni cu bolovani, trimis în judecată
Curtea cu Juri a Tribunalului Caltanissetta l-a condamnat ieri pe românul de 26 de ani Florin Scurtu la 25 de ani de închisoare – pentru uciderea fraților La Monaca di Canicattì. Pentru tânăr, Parchetul și-a reiterat ieri cererea de detenție pe viață, a relatat ediția Caltanissetta a ziarului La Sicilia.
► După ce a ucis doi bătrâni italieni, un cioban român este „vânat” de mafia siciliană
Uciderea fraților La Monaca: locul crimei și constatările poliției
Dubla crimă a avut loc în seara zilei de 14 iunie 2020, în cartierul Deliella: în mediul rural dintre Delia și Canicattì. Cei uciși: frații Calogero și Filippo La Monaca, în vârstă de 76 și 74 de ani. La trei luni de la comiterea faptei, polițiștii l-au arestat pe presupusul criminal care a mărturisit inițial și apoi a retractat. În hotărârea de ieri a Curții cu Juri, prezidată de Roberta Serio, a fost eliminată circumstanța agravantă de cruzime care fusese în schimb invocată de parchet. În proces, surorile victimelor au acționat ca părți civile.
![](https://www.gazetaromaneasca.com/wp-content/uploads/2024/02/fratii-la-monaca-ucisi-roman-1024x576.jpg)
Florin Scurtu, atunci în vârstă de 22 de ani, a fost certat de frații sicilieni pentru că a păscut animale fără voie pe pământul lor. În ziua dublei crime Scurtu a mers la cei doi frați pentru o clarificare, iar apoi cearta a degenerat.
„Mai întâi criminalul l-a lovit pe Filippo, care era cel mai în formă dintre cei doi frați, chiar dacă a fost întotdeauna un bărbat în vârstă, – au reconstituit carabinierii – și apoi l-a lovit pe Calogero care folosea un baston pentru a merge și, probabil, a încercat să scape. Românul, deși de statură mică, este de fapt înzestrat cu o forță fizică considerabilă. După crimă, tânărul a încercat cu stângăcie să ascundă cele două cadavre. A lui Filippo a fost plasat lângă o mașină incendiată, în timp ce a lui Calogero a fost ascuns la 200 de metri distanță în interiorul unei clădiri folosite ca magazie de unelte „.