O româncă de 19 ani, Eliana Moise, se află printre cele 9 fete care vor reprezenta Piemontul și Valle d’Aosta la prefinalele naționale ale concursului Miss Italia, programate mâine și poimâine la Roma, potrivit notiziaoggi.it.
![](https://www.gazetaromaneasca.com/wp-content/uploads/2021/11/le-9-finaliste-piemontesi-e-valdostane-1024x652.jpg)
Eliana Moise, 19 ani, a câștigat deja titlul de Miss Valle d’Aosta.
Eliana învață la liceul științific și locuiește în Saint Vincent (AO) dar este fiica unor părinți români: mama ei este din Craiova, tatăl din Ploiești.
![Eliana Moise Miss Italia 2021](https://www.gazetaromaneasca.com/wp-content/uploads/2021/11/Eliana-Moise-Miss-Valle-dAosta-2021-768x1024.jpg)
![](https://www.gazetaromaneasca.com/wp-content/uploads/2021/11/eliana-moise.jpg)
Joacă volei de la vârsta de 8 ani: a crescut în echipa CSI Chatillon, unde a jucat mai multe campionate de tineret, câștigând titlul național în finala under 14.
De câțiva ani joacă în Serie D: înainte a fost legitimată la Fenusma în Valle d’Aosta, iar acum joacă în Rivarolo Canavese. Are păr blond și ochi albaștri, are 1,79 înălțime.
Româncă de 19 ani, a ajuns în finala națională Miss Italia: „Mulțumesc iubitului meu”